Volejbal: Srbky v päťsetovej dráme vyradili Američanky

19.08.2016 Celý región

Rio de Janeiro 18. augusta (TASR) - Srbské volejbalistky sa stali prvými finalistkami olympijského turnaja v Riu de Janeiro. Vo štvrtkovom dramatickom semifinále zdolali v päťsetovej bitke obhajkyne striebra a úradujúce majsterky sveta Američanky a majú tak istotu zisku historicky prvej medaily pod piatimi kruhmi. V boji o zlato sa stretnú s víťazkami stretnutia Čína - Holandsko (v piatok o 3.15 SELČ).

Po vypadnutí obhajkýň zlata z Londýna domácich Brazílčaniek sa tak sen o olympijskom titule rozplynul aj ďalším favoritkám Američankám, ktoré v Riu zabojujú iba o bronz. V dueli s Balkánkami vyhrali prvý set 25:20, ale stratili v ňom svoju hviezdu Foluke Akinradewovú, ktorá si poranila koleno.

Srbky otočili priebeh po setoch 25:17 a 25:21, Američanky však štvrtý set ovládli 25:16 a drámu tak musel rozuzliť tajbrejk. Ten po boji trvajúcom dve hodiny a dve minúty pred 5837 divákmi zvládli Srbky 15:13 a dosiahli historický úspech. Dosiaľ ich najlepším umiestnením na OH bola piata priečka v Pekingu 2008.